Grand Prix

„Grand Prix Lubelszczyzny – Wyścigi na wózkach” było odpowiedzią na rosnące zainteresowaniem osób niepełnosprawnych amatorską aktywnością sportową. Organizowane na terenie naszego województwa wyścigi spięliśmy w całość. Miało to wzmocnić motywację zawodników do startów oraz podnieść poziom rywalizacji.

Po raz pierwszy w ramach Grand Prix (GP) osoby niepełnosprawne współzawodniczyły w 2004 roku. Wówczas w sześciu wyścigach, w których łączna dystans wyniósł ponad 40 kilometrów sklasyfikowanych zostało 60 zawodników w czterech kategoriach (paraplegia kobiet i mężczyzn oraz tetraplegia kobiet i mężczyzn). Licząc każdy start osobno, do walki z samym sobą, z rywalami oraz trasami stanęło około 200 osób z województw Lubelskiego, Podkarpackiego i Mazowieckiego.

GP okazało się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Z roku na rok rosło zainteresowanie zarówno organizacją wyścigów, jak i udziałem w nich. Za potwierdzenie wysokiego prestiżu i rangi imprezy można uznać fakt, że corocznie patronatem obejmowali ją Marszałek Województwa Lubelskiego i Wojewoda Lubelski.

Niestety, po kilku latach popularność wyścigów zmalała. Pojawiły się również problemy z pozyskiwaniem środków finansowych przez organizatorów poszczególnych imprez. GP zostało więc zakończone.