Statut

STATUT STOWARZYSZENIA
GRUPA AKTYWNEJ REHABILITACJI
REKRYTERINGSGRUPPEN – REGION LUBELSKI

Rozdział I
NAZWA, TEREN DZIAŁANIA I SIEDZIBA WŁADZ, CHARAKTER PRAWNY

§ 1

  1. Stowarzyszenie nosi nazwę: „Grupa Aktywnej Rehabilitacji Rekryteringsgruppen – Region Lubelski”, a w dalszej części niniejszego statutu zwane jest „Stowarzyszeniem”.
  2. Stowarzyszenie może używać skróconej nazwy: „Grupa Aktywnej Rehabilitacji”.
  3. Stowarzyszenie posiada logo, które służy identyfikacji i promocji Stowarzyszenia.

§ 2

  1. Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej.
  2. Realizując cele statutowe Stowarzyszenie może działać na terenie innych państw z poszanowaniem tamtejszego prawa.
  3. Siedziba Stowarzyszenia zlokalizowana jest na terenie miasta Lublin.

§ 3

  1. Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym i trwałym zrzeszeniem o nieograniczonej liczbie członków, działającym na podstawie stosownych przepisów prawa oraz niniejszego statutu i z tego tytułu posiada osobowość prawną.
  2. Stowarzyszenie jest zawiązane na czas nieokreślony.
  3. Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej swoich członków, z tym, że do prowadzenia swoich spraw może zatrudniać pracowników, w tym swoich członków.
  4. Dla uzyskania środków finansowych Stowarzyszenie może prowadzić jedynie pomocniczą działalność gospodarczą w rozmiarach służących realizacji celów statutowych.

§ 4

  1. Stowarzyszenie może współpracować z instytucjami i organizacjami realizującymi podobne cele.
  2. Stowarzyszenie może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych.
  3. O podjęciu lub zaprzestaniu współpracy, o której mowa w § 4 ust. 1 oraz przystąpieniu do organizacji, o których mowa w § 4 ust. 2, bądź wystąpieniu z nich decyduje Zarząd w formie stosownej uchwały.

Rozdział II
CELE I SPOSOBY ICH REALIZACJI

§ 5

Celem Stowarzyszenia, jako organizacji społecznej jest:

  1. Działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem osób poruszających się przy pomocy wózka inwalidzkiego w wyniku uszkodzenia rdzenia kręgowego, skierowana na ich aktywizację społeczną, zawodową i sportową.
  2. Ochrony i promocji zdrowia, a szczególnie rozwój, wspieranie i popularyzacja różnych form i metod rehabilitacji osób niepełnosprawnych, w szczególności rehabilitacji poprzez sport i tak zwanej „aktywnej rehabilitacji”.
  3. Wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu osób niepełnosprawnych.
  4. Prowadzenie działalności z zakresu nauki, edukacji, oświaty i wychowania.
  5. Prowadzenie działalności w zakresie promocji i organizacji wolontariatu.
  6. Działalność na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w szczególności osób niepełnosprawnych poruszających się przy pomocy wózka inwalidzkiego.
  7. Ochrona i reprezentowanie praw osób niepełnosprawnych oraz organizacji działających w ich interesie, ze szczególnym uwzględnieniem osób i organizacji związanych ze Stowarzyszeniem.

§ 6

Stowarzyszenie swoje cele realizuje poprzez:

  1. Organizację, współorganizację i prowadzenie spotkań, zajęć, warsztatów i szkoleń mających na celu aktywizację społeczną, zawodową i sportową osób niepełnosprawnych.
  2. Organizację, współorganizację i prowadzenie zajęć oraz treningów mających na celu pomoc w osiąganiu możliwie pełnego usamodzielnienia się osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich.
  3. Wspieranie niepełnosprawnych członków i sympatyków Stowarzyszenia w procesie rehabilitacji fizycznej oraz szeroko pojętej rehabilitacji społecznej i zawodowej.
  4. Pomoc członkom i sympatykom Stowarzyszenia w pozyskiwaniu sprzętu rehabilitacyjnego oraz sportowego.
  5. Organizację wystaw, prezentacji i happeningów służących promocji zdrowia, aktywnej rehabilitacji oraz działalności Stowarzyszenia.
  6. Organizację, współorganizację i prowadzenie zajęć, turnusów i obozów o charakterze rehabilitacyjnym.
  7. Organizację, współorganizację i prowadzenie zajęć, treningów, zgrupowań i obozów o charakterze sportowym dla osób niepełnosprawnych, w szczególności poruszających się na wózkach inwalidzkich, przede wszystkim w dyscyplinach takich jak: rugby na wózkach, łucznictwo, tenis stołowy, boccia i pływanie. Dla efektywnej realizacji tego celu Zarząd Stowarzyszenia może tworzyć sekcje sportowe.
  8. Organizację i współorganizację integracyjnych imprez sportowych, rekreacyjnych i kulturalnych.
  9. Organizację i współorganizację imprez i happeningów promujących kulturę fizyczną i sport osób niepełnosprawnych.
  10. Działalność o charakterze edukacyjnym, naukowym i promocyjnym, która polega na:
  11. a) organizacji i prowadzeniu szkoleń, warsztatów, kursów, sympozjów i konferencji dla członków Stowarzyszenia;
    b) organizacji i prowadzeniu szkoleń, warsztatów, kursów, sympozjów oraz konferencji dla osób, organizacji i instytucji współpracujących ze Stowarzyszeniem lub zainteresowanych jego działalnością;
    c) wydawaniu publikacji związanych z działalnością Stowarzyszenia.

  12. Propagowanie idei wolontariatu w społeczeństwie.
  13. Prowadzenie szkoleń dla wolontariuszy, przede wszystkim w celu włączania ich w działalność Stowarzyszenia.
  14. Podejmowanie działań mających służyć integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, w szczególności poruszających się na wózkach inwalidzkich.
  15. Inicjowanie różnorodnych działań mających wpływ na poprawę sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce oraz ukazujących je jako pełnoprawnych i pełnowartościowych członków społeczeństwa.
  16. Promocję działalności osób niepełnosprawnych oraz Stowarzyszenia w środkach masowego przekazu i środowiskach biznesu.
  17. Nawiązywanie kontaktów i współpracy z krajowymi i zagranicznymi organizacjami i instytucjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych.
  18. Współpracę z władzami samorządowymi i organami administracji rządowej działającymi w zakresie ochrony zdrowia, polityki społecznej i sportu.
  19. Realizację projektów społecznych.
  20. Inną działalność korzystną dla realizacji celów statutowych.

Rozdział III
CZŁONKOWIE STOWARZYSZENIA, ICH PRAWA I OBOWIĄZKI

§ 7

Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na:

  1. Członków zwyczajnych.
  2. Członków wspierających.
  3. Członków honorowych.

§ 8

Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może zostać:

  1. Pełnoletnia osoba fizyczna posiadająca obywatelstwo polskie mająca pełną zdolność do czynności prawnych i niepozbawiona praw publicznych, która akceptuje cele oraz Statut Stowarzyszenia.
  2. Małoletni w wieku od 16 do 18 lat, który ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych, przy czym może on korzystać z czynnego i biernego prawa wyborczego.
  3. Za pisemną zgodą przedstawicieli ustawowych, małoletni w wieku poniżej 16 roku życia. Członek taki nie posiada prawa udziału w głosowaniach na Walnych Zebraniach członków oraz czynnego i biernego prawa wyborczego do władz Stowarzyszenia.
  4. Na ogólnych zasadach, cudzoziemiec, niezależnie od miejsca zamieszkania.

§ 9

Członkowie założyciele po zarejestrowaniu Stowarzyszenia automatycznie stali się członkami zwyczajnymi.

§ 10

Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna spełniająca wymogi określone w § 8 lub osoba prawna zainteresowana działalnością Stowarzyszenia, która zadeklarowała na jego rzecz pomoc merytoryczną, rzeczową lub finansową, z tym, że osoba prawna działa w Stowarzyszeniu przez swojego przedstawiciela.

§ 11

  1. Członkiem honorowym Stowarzyszenia może zostać osoba fizyczna, która wniosła wybitny wkład w działalność i rozwój Stowarzyszenia.
  2. Honorowe członkostwo przyznawane jest przez Walne Zebranie na wniosek Zarządu lub na wniosek minimum 10 członków zwyczajnych Stowarzyszenia w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów.
  3. O nadaniu honorowego członkostwa Zarząd powiadamia zainteresowanego na piśmie.

§ 12

  1. W poczet członków zwyczajnych i wspierających przyjmuje Zarząd na podstawie pisemnej deklaracji kandydata.
  2. W sprawie przyjęcia lub odmowy przyjęcia kandydata w poczet członków Stowarzyszenia Zarząd podejmuje stosowną uchwałę.
  3. O decyzji w sprawie przyjęcia lub odmowy przyjęcia kandydata w poczet członków Stowarzyszenia Zarząd powiadamia zainteresowanego na piśmie w terminie do 14 dni od chwili podjęcia uchwały, podając uzasadnienie decyzji.
  4. Od uchwał Zarządu w sprawie odmowy lub przyjęcia w poczet członków Stowarzyszenia przysługuje osobie zainteresowanej odwołanie do Walnego Zebrania za pośrednictwem Zarządu w terminie 14 dni od doręczenia decyzji.

§ 13

Członkowie zwyczajni Stowarzyszenia mają prawo do:

  1. Biernego i czynnego prawa wyborczego.
  2. Korzystania z wszelkich form działalności Stowarzyszenia.
  3. Wnioskowania we wszystkich sprawach dotyczących działalności Stowarzyszenia.
  4. Wykorzystywania lokali i mienia Stowarzyszenia w celu realizacji celów statutowych Stowarzyszenia.
  5. Korzystania z rekomendacji, gwarancji i opieki Stowarzyszenia w swojej działalności na rzecz Stowarzyszenia.
  6. Ubiegania się o pomoc Stowarzyszenia w pozyskiwaniu sprzętu sportowego i rehabilitacyjnego w zakresie przewidzianym Statutem Stowarzyszenia.
  7. Używania nazwy i logo Stowarzyszenia celem promocji Stowarzyszenia.
  8. Wynagrodzenia za czynności wykonywane na rzecz Stowarzyszenia, przy czym wysokość wynagrodzenia nie może być wyższa niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni.

§ 14

  1. Członkowie zwyczajni Stowarzyszenia zobowiązani są do:
  2. a) brania udziału w działalności Stowarzyszenia i realizacji jego celów;
    b) przestrzegania Statutu Stowarzyszenia, regulaminów, postanowień władz Stowarzyszenia oraz innych przepisów regulujących działalność Stowarzyszenia;
    c) dbania o mienie Stowarzyszenia;
    d) dbania o pozytywny wizerunek Stowarzyszenia;
    e) przyczyniania się swoją postawą do wzrostu roli i znaczenia Stowarzyszenia w społeczeństwie oraz wśród organizacji i instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych;
    f) regularnego opłacania składek członkowskich i ewentualnych innych świadczeń obowiązujących w Stowarzyszeniu.

  3. Członkowie wspierający poza obowiązkiem wywiązywania się z deklaracji poczynionych wobec Stowarzyszenia posiadają obowiązki członka zwyczajnego określone w § 14 ust. 1 pkt. a-e niniejszego statutu.

§ 15

  1. Członkowie wspierający i honorowi posiadają wszystkie prawa członków zwyczajnych z wyjątkiem czynnego i biernego prawa wyborczego oraz głosu stanowiącego na Walnym Zebraniu Członków.
  2. Członkowie wspierający i honorowi zwolnieni są z obowiązku opłacania składek członkowskich.

§ 16

  1. Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje na skutek:
  2. a) dobrowolnej rezygnacji z przynależności do Stowarzyszenia zgłoszonej na piśmie Zarządowi;
    b) wykluczenia w przypadku rażącego naruszenia zasad statutowych, nieprzestrzegania postanowień, uchwał oraz regulaminów Stowarzyszenia, a w szczególności z powodu zalegania z opłatą składki członkowskiej za dany rok kalendarzowy po, upływie pierwszego kwartału następnego roku po pisemnym upomnieniu;
    c) wykluczenia w wyniku prawomocnego orzeczenia sądu powszechnego, orzekającego karę dodatkową w postaci pozbawienia praw publicznych;
    d) utraty osobowości prawnej przez członka wspierającego;
    e) likwidacji Stowarzyszenia;
    f) śmierci członka.

  3. Odnośnie ustania członkostwa Zarząd podejmuje stosowne uchwały.
  4. W przypadkach określonych w § 16 ust. 1 pkt. a-d Zarząd zobowiązany jest zawiadomić członka o ustaniu członkostwa, podając jego przyczyny oraz wskazując na prawo wniesienia odwołania do Walnego Zebrania Członków za pośrednictwem Zarządu w terminie 14 dni od daty doręczenia stosownej decyzji.
  5. Uchwała Walnego Zebrania jest ostateczna.
  6. W sprawie odebrania tytułu „Honorowego Członka Stowarzyszenia” decyzję podejmuje Walne Zebranie na wniosek Zarządu. Może to nastąpić, gdy wystąpi jedna z sytuacji określonych w § 16, pkt 1.

Rozdział IV
WŁADZE STOWARZYSZENIA

§ 17

Władzami Stowarzyszenia są:

  1. Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia, zwane Walnym Zebraniem.
  2. Zarząd.
  3. Komisja Rewizyjna.

§ 18

  1. Kadencja wszystkich wybieralnych władz Stowarzyszenia trwa 3 lata, a ich wybór odbywa się podczas Walnego Zebrania w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów członków uprawnionych do głosowania obecnych na Wolnym Zebraniu. Wybór władz następuje spośród nieograniczonej liczby kandydatów.
  2. W przypadku ustąpienia, wykluczenia lub śmierci członka władz Stowarzyszenia w trakcie kadencji, skład osobowy tych władz jest uzupełniany spośród nie wybranych kandydatów, według ilości uzyskanych głosów począwszy od osoby, która uzyskała największą ilość głosów. Liczba uzupełnionych w ten sposób członków władz nie może przekroczyć 1/3 liczby członków pochodzących z wyborów.
  3. W skład Zarządu Stowarzyszenia mogą wchodzić małoletni w wieku od 16 do 18 lat, z tym, że w składzie Zarządu większość muszą stanowić osoby pełnoletnie o pełnej zdolności do czynności prawnych.
  4. Uchwały władz Stowarzyszenia, jeżeli statut nie stanowi inaczej, podejmowane są w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby uprawnionych członków. Zgromadzeni mogą uchwalić głosowanie tajne. W przypadku równej ilości głosów przeważa głos osoby przewodniczącej obradom.

WALNE ZEBRANIE

§ 19

  1. Walne Zebranie jest najwyższą władzą Stowarzyszenia.
  2. Walne Zebranie może być Zwyczajne lub Nadzwyczajne.
  3. Walne Zebranie Zwyczajne może być Sprawozdawcze lub Sprawozdawczo-Wyborcze.
  4. Walne Zebranie Sprawozdawcze zwoływane jest przez Zarząd z własnej inicjatywy, nie rzadziej niż raz w roku, a o jego zwołaniu członkowie Stowarzyszenia muszą być powiadomieni osobiście za pisemnym potwierdzeniem lub listem poleconym, co najmniej na 14 dni przed jego terminem.
  5. Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze zwoływane jest przez Zarząd z własnej inicjatywy co trzy lata, a o jego zwołaniu członkowie Stowarzyszenia muszą być powiadomieni osobiście za pisemnym potwierdzeniem lub listem poleconym, co najmniej na 14 dni przed jego terminem.
  6. Walne Zebranie Nadzwyczajne może odbywać się w każdym czasie. Jest zwoływane przez Zarząd z jego inicjatywy, na wniosek Komisji Rewizyjnej lub pisemny wniosek co najmniej 1/3 ogólnej liczby członków zwyczajnych Stowarzyszenia.
  7. Walne Zebranie Nadzwyczajne wnioskowane przez Komisję Rewizyjną lub przez członków Stowarzyszenia Zarząd zwołuje w okresie nie dłuższym niż 14 dni od dnia otrzymania wniosku w tej sprawie, a o jego zwołaniu członkowie Stowarzyszenia muszą być powiadomieni osobiście za pisemnym potwierdzeniem lub listem poleconym, co najmniej na 14 dni przed jego terminem.
  8. Informacja o Walnym Zebraniu przekazywana członkom Stowarzyszenia powinna wskazywać:

    a) termin Walnego Zebrania;
    b) miejsce Walnego Zebrania;
    c) proponowany porządek obrad.

  9. Walne Zebranie obraduje według uchwalonego przez siebie porządku obrad oraz regulaminu obrad.
  10. Walne Zebranie odbywa się w pierwszym terminie przy obecności połowy członków zwyczajnych Stowarzyszenia, a w przypadku braku wymaganej liczby członków Zarząd wyznacza drugi termin, w którym Walne Zebranie odbywa się bez względu na liczbę obecnych członków.
  11. Jeśli Statut Stowarzyszenia nie stanowi inaczej, uchwały Walne Zebranie podejmuje zwykłą większością głosów bez względu na liczbę członków Stowarzyszenia obecnych na Walnym Zebraniu.
  12. W Walnym Zebraniu uczestniczą członkowie zwyczajni z głosem stanowiącym oraz członkowie wspierający i honorowi z głosem doradczym.
  13. W Walnym Zebraniu mogą uczestniczyć osoby postronne. Nie posiadają one jednak praw członków Stowarzyszenia, a posiadają jedynie prawo wypowiedzi i głosu doradczego.

§ 20

Do kompetencji Walnego Zebrania należy:

  1. Uchwalanie generalnych kierunków działalności Stowarzyszenia.
  2. Wybór i odwoływanie członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
  3. Ocena działalności Zarządu.
  4. Rozpatrywanie i przyjmowanie sprawozdań z działalności władz Stowarzyszenia.
  5. Udzielanie Zarządowi absolutorium na wniosek Komisji Rewizyjnej.
  6. Podejmowanie uchwał o zmianach w Statucie.
  7. Zmiana i zatwierdzanie regulaminu pracy Walnego Zebrania.
  8. Zmiana i zatwierdzanie proponowanego przez Zarząd porządku obrad Walnego Zebrania, z tym, że zmiany nie mogą dotyczyć wprowadzenia do porządku obrad głosowań nad zmianami w Statucie oraz wniosku o głosowanie w sprawie rozwiązania Stowarzyszenia.
  9. Zatwierdzenie regulaminów Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
  10. Podejmowanie uchwał dotyczących nadawania i pozbawiania godności Członka Honorowego.
  11. Rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu.
  12. Uchwalanie wysokości rocznych składek członkowskich i wszystkich innych świadczeń na rzecz Stowarzyszenia oraz terminu ich wnoszenia, jeśli nie stanowi o tym Statut.
  13. Podejmowanie uchwał o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku.
  14. Podejmowanie uchwał w każdej sprawie wniesionej pod obrady oraz we wszystkich sprawach nie zastrzeżonych do kompetencji innych władz Stowarzyszenia.

§ 21

W przypadku nie udzielania przez Walne Zebranie absolutorium, członkowie ustępującego Zarządu nie mogą kandydować w wyborach do władz na następną kadencję.

ZARZĄD

§ 22

  1. Zarząd Stowarzyszenia składa się z 3 osób i jest organem wykonawczym oraz przedstawicielskim Stowarzyszenia.
  2. Zarząd wybiera z pośród swoich członków przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego oraz skarbnika.
  3. Jeśli Zarząd nie jest w stanie ukonstytuować się w drodze porozumienia, o zajmowanym stanowisku decyduje liczba głosów uzyskanych w głosowaniu powołującym członków Zarządu, przy czym stanowisko przewodniczącego zajmuje osoba, która uzyskała największą ilość głosów, a stanowisko skarbnika osoba o najmniejszej ilości głosów.
  4. Zarząd pracuje w oparciu o regulamin działania zatwierdzony przez Walne Zebranie.
  5. Członkowie Zarządu z racji wykonywania czynności związanych z pełnioną funkcją mogą otrzymywać zwrot ponoszonych kosztów lub wynagrodzenie, przy czym wysokość wynagrodzenia nie może być wyższa niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni.

§ 23

Do kompetencji Zarządu należy:

  1. Reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz oraz działanie w jego imieniu.
  2. Zwoływanie Walnego Zebrania.
  3. Wykonywanie uchwał Walnego Zebrania.
  4. Zarządzanie majątkiem i funduszami Stowarzyszenia zgodnie ze stosownymi przepisami.
  5. Opracowywanie wniosków w celu pozyskiwania dotacji i występowanie z nimi do stosownych organizacji i instytucji.
  6. Sporządzanie i uchwalanie planów działania i planów finansowych Stowarzyszenia.
  7. Udzielanie informacji Komisji Rewizyjnej.
  8. Przyznawanie i wnioskowanie o przyznanie członkom Stowarzyszenia nagród i wyróżnień.
  9. Prowadzenie dokumentacji Stowarzyszenia, w tym ewidencji członków.
  10. Podejmowanie uchwały w sprawach przyjęcia w poczet członków Stowarzyszenia i ustania członkostwa oraz wnioskowanie do Walnego Zebrania o nadanie lub pozbawienie godności członka honorowego.
  11. Opracowanie regulaminu Zarządu.
  12. Rozpatrywanie wniosków zgłaszanych przez członków Stowarzyszenia.
  13. Tworzenie sekcji sportowych oraz opracowywanie ich regulaminów i wszelkiej innej dokumentacji niezbędnej do ich funkcjonowania.

§ 24

Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na 6 miesięcy.

KOMISJA REWIZYJNA

§ 25

  1. Komisja Rewizyjna jest organem kontroli i nadzoru Stowarzyszenia, niepodlegającym Zarządowi w zakresie wykonywania kontroli wewnętrznej lub nadzoru.
  2. Walne Zebranie wybiera 3 członków Komisji Rewizyjnej.
  3. Komisja Rewizyjna wybiera z pośród swoich członków przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego i sekretarza.
  4. Jeśli Komisja Rewizyjna nie jest w stanie ukonstytuować się w drodze porozumienia, o zajmowanym stanowisku decyduje liczba głosów uzyskanych w głosowaniu powołującym członków Komisji, przy czym stanowisko przewodniczącego zajmuje osoba, która uzyskała największą ilość głosów, a stanowisko sekretarza osoba o najmniejszej ilości głosów.
  5. Członkowie Komisji Rewizyjnej:
  6. a) nie mogą być członkami Zarządu, ani pozostawać z nimi w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej;
    b) nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe;
    c) mogą otrzymywać z tytułu pełnienia funkcji w takim organie zwrot uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie w wysokości nie wyższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni.

§ 26

Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:

  1. Kontrolowanie działalności Zarządu.
  2. Składanie na Walnym Zebraniu sprawozdań z kontroli oraz wnioskowanie o absolutorium dla ustępującego Zarządu Stowarzyszenia.
  3. Występowanie do Zarządu z wnioskami wynikającymi z ustaleń kontroli i żądanie wyjaśnień oraz usunięcia nieprawidłowości.
  4. Składanie sprawozdań ze swej działalności na Walnym Zebraniu.
  5. Wyznaczenie spośród swoich członków osoby reprezentującej Stowarzyszenie przy zawieraniu umów z członkami Zarządu oraz reprezentującej Stowarzyszenie w sporach z członkami Zarządu. W sprawie wyznaczenia reprezentanta Komisja podejmuje stosowną uchwałę.

§ 27

  1. Komisja Rewizyjna przeprowadza co najmniej raz w roku kontrolę całokształtu działalności Stowarzyszenia, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki finansowej.
  2. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej lub upoważniony przez niego członek Komisji może brać udział
    w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym.
  3. Komisja Rewizyjna pracuje w oparciu o regulamin działania zatwierdzony przez Walne Zebranie.

Rozdział V
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

§ 28

  1. Zarząd Stowarzyszenia, zgodnie ze swoimi kompetencjami, ma prawo nagradzania i wyróżniania członków Stowarzyszenia szczególnie wyróżniających się w działaniach na rzecz Stowarzyszenia, na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych lub osiągających znaczące sukcesy sportowe.
  2. Decyzję o przyznaniu oraz formie nagrody lub wyróżnienia Zarząd podejmuje samodzielnie. Może przy tym kierować się sugestiami i opiniami członków Stowarzyszenia.
  3. Nagrody i wyróżnienia przyznawane przez Stowarzyszenie nie mogą mieć formy pieniężnej.

§ 29

  1. Stowarzyszenie może wystawiać kandydatury członków do wyróżnień i nagród przyznawanych przez organizacje i instytucje działające na rzecz osób niepełnosprawnych, w zakresie polityki zawodowej, społecznej lub sportu osób niepełnosprawnych.
  2. Stowarzyszenie może występować o nadanie członkom odznaczeń.

Rozdział VI
MAJĄTEK I FUNDUSZE STOWARZYSZENIA

§ 30

  1. Majątek Stowarzyszenia stanowią nieruchomości, ruchomości oraz fundusze.
  2. Na fundusze Stowarzyszenia składają się:
  3. a) składki członkowskie;
    b) dotacje i subwencje;
    c) wpływy od sponsorów;
    d) darowizny, zapisy i spadki;
    e) nawiązki;
    f) odsetki bankowe;
    g) wpływy z imprez i pokazów organizowanych przez Stowarzyszenie;
    h) zbiórki publiczne i loterie.

§ 31

Cały dochód Stowarzyszenia przeznacza się na realizację zadań statutowych.

§ 32

Do zawierania umów, udzielania pełnomocnictw oraz składania innych oświadczeń woli w sprawach majątkowych wymagane są podpisy co najmniej 2 pełnoletnich członków Zarządu. Pozostałe dokumenty mogą być podpisywane przez dowolnego pełnoletniego członka Zarządu.

§ 33

W ramach działalności Stowarzyszenia zabrania się:

  1. Udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem organizacji w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy organizacji pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”.
  2. Przekazywania majątku na rzecz ich członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach.
  3. Wykorzystywania majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba, że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego.
  4. Zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organizacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.

§ 34

  1. Stowarzyszenie może przekazywać swoim członkom, w tym członkom władz Stowarzyszenia na takich samych zasadach, jak w przypadku pozostałych Członków, w czasowe użytkowanie sprzęt niezbędny do realizacji celów statutowych.
  2. Warunki przekazywania sprzętu ustala Zarząd i podaje je do ogólnej wiadomości.
  3. Przekazanie sprzętu następuje po pisemnym potwierdzeniu przez członka Stowarzyszenia zapoznania się z warunkami przekazania sprzętu.

Rozdział VII
ZMIANA STATUTU I ROZWIĄZANIE STOWARZYSZENIA

§ 35

  1. Zmian w Statucie Stowarzyszenia dokonuje Walne Zebranie bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej 2/3 członków uprawnionych do głosowania jeśli Walne Zebranie odbywa się w pierwszym terminie, lub większością 2/3 głosów członków obecnych na Walnym Zebraniu jeśli odbywa się ono w drugim terminie.
  2. Rozwiązania Stowarzyszenia może dokonać Walne Zebranie większością 2/3 głosów w obecności co najmniej 2/3 członków Stowarzyszenia uprawnionych do głosowania.
  3. Walne Zebranie stosowną uchwałą określi tryb rozwiązania oraz przeznaczenie majątku Stowarzyszenia.
  4. Jeżeli uchwała Walnego Zebrania nie stanowi inaczej, likwidatorem Stowarzyszenia jest Zarząd.
  5. W sprawach nie uregulowanych niniejszym Statutem mają zastosowanie stosowne przepisy prawa.

Tekst jednolity Statutu uchwalono na Walnym Zebraniu dnia 06.03.2018 r.